Był już Mielec teraz czas na Skawinę, mieszkańcy protestowali i krzyczeli „Dość smrodu z Valeo”! – My też tam byliśmy bo mamy podobny problem

Pod takim to hasłem w niedzielę 9 czerwca 2019 r. o godzinie 14:00 z Błoń Skawińskich rozpoczął się protest przeciwko uciążliwej działalności francuskiego zakładu Valeo, organizowany przez mieszkańców miasta i gminy Skawina, a wspieranych przez Skawiński Alarm Smogowy.

Frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów, gdyż udało się zmobilizować pół tysiąca mieszkańców miasta, gminy ale także mieszkańców Krakowa, Mielca, Łazisk Górnych, Oświęcimia, którzy wspólnie przeszli ze skawińskich Błoń pod budynki francuskiej firmy. Są oni przeciwni działalności firmy produkującej części samochodowe, która wytwarza nieprzyjemny zapach, odczuwalny w całym mieście.

Mieszkańcy twierdzą, że działalność firmy utrudnia im normalne życie. Z kominów oprócz dymu unosi się po prostu smród, przypominający charakterystyczny zapach topionego plastiku. A firma znajduje się około kilometra od centrum Skawiny.

Najbardziej namacalnym świadectwem emisji zakładu jest smród, który w pogodę taką jak ta, kiedy jest upalnie, a kiedy się ochładza wieczorami, uniemożliwia mieszkańcom otwieranie okien, przebywanie na zewnątrz. Po prostu strasznie tam śmierdzi w promieniu kilkuset metrów dookoła. Mamy po prostu dość– mówi Bartłomiej Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Po całej Skawinie niesie się fetor takiego sztucznego plastikowego zapachu i ludzie boją się po prostu wychodzić na zewnątrz z dziećmi. Nie ma świeżego powietrza w Skawinie – mówi nam jeden z mieszkańców (za: RMF FM).

 

– Mamy dwa postulaty: zatrzymać smród i monitorować to, czym Valeo każe nam oddychać! Nie idziemy po to, żeby zamykać zakłady, nie idziemy po to, żeby likwidować miejsca pracy. Nie idziemy również po to, by później zasilić szeregi jakiejś partii politycznej – podkreślali organizatorzy marszu ze Skawińskiego Alarmu Smogowego. – Musimy wiedzieć, czym oddychamy, to nasze prawo. Musimy wymusić hermetyzację produkcji. Na razie nikt nie sprawuje nad tym kontroli. Nikt nie wie, ile sumarycznie wydobywa się toksycznych substancji z zakładów w mieście. To protest przeciwko tym, którzy nasze największe dobro, powietrze, mają za nic.

– Dość smrodu z Valeo! Gdzie jest WIOŚ? – krzyczało kilkaset osób, które przeszło ze skawińskich Błoń pod siedzibę firmy Valeo. Wyposażeni w liczne transparenty, wuwuzele, bębny, część w przebraniach, skupili na sobie uwagę całego miasta, przyciągając wielu przechodniów, którzy ten słoneczny dzień postanowili spędzić na powietrzu. W trasie do protestujących dołączyło m.in. wiele rodzin z dziećmi. (za: Gazeta Wyborcza)

Tu się nie da oddychać – mówili protestujący – idziemy po to, by powiedzieć dość! Zakład podpisał porozumienie z gminą Skawina rok temu i do tej pory śmierdzi, do tej pory substancje z produkcji wylatują wprost do powietrza. Żyć się w tym smrodzie nie da.

Jak mówią organizatorzy – Valeo nie wywiązało się z zeszłorocznej umowy z miastem i gminą i nie ograniczyło emisji zanieczyszczeń. Zapowiadają, że  będą protestować do skutku. (za: Radio Kraków)

Protestujących poparł burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko, który w oświadczeniu napisał: „Protest mieszkańców Skawiny jest wyrazem zniecierpliwienia brakiem postępów w realizacji umowy społecznej, jaką firma Valeo podpisała z Gminą Skawina w lipcu 2018. Celem tego porozumienia było ograniczenie uciążliwości zapachowych w możliwie najkrótszym czasie. Minął rok i wszyscy niestety obserwujemy brak znaczących postępów w realizacji deklaracji złożonych w 2018 r. Deklaracje podjęcia działań na rzecz czystego powietrza podjąłem także ja osobiście. Podobnie jak Państwo jestem mieszkańcem Skawiny, oddycham tym samym powietrzem i solidaryzuję się z mieszkańcami w proteście.” (za: głos24.pl).

„Deklaracje podjęcia działań na rzecz czystego powietrza podjąłem także ja osobiście. Podobnie jak Państwo jestem mieszkańcem Skawiny, oddycham tym samym powietrzem i solidaryzuję się z mieszkańcami w proteście” – dodał.

Jak podkreślił, wspólnie ze Skawińskim Alarmem Smogowym, przyjął program działań obejmujący m.in. powołanie specjalnej rady naukowej, która miałaby się zająć zbadaniem skawińskiego powietrza, identyfikacją źródeł zanieczyszczeń oraz znalezieniem sposobów na ich redukcję.

Burmistrz Rzepisko napisał też, że 31 maja miasto otrzymało pierwsze wyniki badań powietrza przeprowadzanych od lutego do kwietnia. Wkrótce mają zostać upublicznione. Badany jest również poziom zapadalności na różnego rodzaju choroby. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawdzają, czy są różnice pomiędzy mieszkańcami osiedli sąsiadujących z zakładami produkcyjnymi a innymi. (za: Gazeta Wyborcza).

Materiał InfoSkawina:

Materiał VIDEO autorstwa Sebastiana Medonia ze smoglab.pl:

Materiał video Skawińskiego Alarmu Smogowego:

VIDEO – KLIKNIJ TUTAJ (FACEBOOK)

Zobacz także materiał w Kronice TVP Kraków (od 6:10):

https://krakow.tvp.pl/43011920/09062019-1830

Zdjęcia:

 

Żródło: www.infoskawina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *