Artykuł w gazecie Fakt z 26 września 2016 r.

Mamy dosyć hałasu i smrodu

Mieszkańcy Łazisk Górnych maja dosyć hałasu
Mieszkańcy Łazisk Górnych maja dosyć hałasu / Wiktor Kubiak /
 

Mieszkańcy ul. Chopina i Kwiatowej w Łaziskach Górnych mają dosyć uciążliwego hałasu z zakładu znajdującego się obok ich domów. Ich walka trwa już 4 lata!

Hałas dobiega z firmy NOWA Plast, zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych.

?- To nasza zmora! Ten szum i zapach przetwarzanego plastiku jest nie do zniesienia ? mówią mieszkańcy Łazisk. ?

Najbardziej dokucza im wieczorem i w godzinach nocnych. ?- Cały czas ten sam dźwięk, mamy tego po dziurki w nosie ? mówi Jadwiga Martyniak (62 l.). – My nawet nie wiemy czy te związki nie działają na nas szkodliwie! ?

– Produkcja idzie całą dobę. Hałas jest okropny, tymczasem zakład twierdzi, że przestrzega norm! To bzdura. Burmistrz Łazisk zlecił badania hałasu akredytowanej firmie i wyszło że o 16 decybeli przekraczają normy w nocy – mówi Sylwia Harazin (36 l.). – Przekazaliśmy to staroście, ale on stwierdził, że czeka na wyniki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Na szczęście WIOS zakończył już swoje badania. Oto co stwierdził:

?- Wyniki wskazują, że równoważny poziom hałasu emitowany do środowiska z terenu zakładu NOWAPlast, w poszczególnych punktach pomiarowych wyniósł: 51,1 dB, 54,3 dB, 51,4 dB oraz 46,7 dB. Oznacza to, że dopuszczalna w nocy norma, wynosząca 40 dB, została przekroczona ? mówi Beata Banasik z WIOS-u. ?

Teraz starosta powinien wszcząć postępowanie i zobowiązać spółkę NOWA Plast do podjęcia działań obniżających poziomu hałasu.

Mieszkańcy są kategoryczni: – Oczekujemy, żeby na tym terenie nie było tak uciążliwej produkcji, zakład ma przestrzegać norm i nas nie truć! Ma być cicho o 22 drugiej ? dodają oburzeni ludzie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *